2017 Balwin Community Hall

Judges:
Type & Colourbred Canaries: Brian Johannson
Finches & Hookbills: John Zerafa
Budgerigars: John Zerafa

Type Canaries:                                                                                                                                Best Type Canary(  ):
2nd Best Type Canary(  ):
3rd Best Type Canary(  ):
Best Novice Canary(  ):

Colourbred Canaries:
Best ColourBred Canary: (  )
2nd Best Colourbred Canary: (  )
3rd Best Colourbred Canary:(  )
Best Novice Colourbred Canary: (  )

Finches:
Best Finch(  ):
2nd Best Finch(  ):
3rd Best Finch(  ):
Best Novice Finch(  ):

Budgerigars:
Best Budgerigar:
2nd Best Budgerigar:
3rd Best Budgerigar:
4th Best Budgerigar:
5th Best Budgerigar:
Best Novice Budgerigar:

Hookbills:
Best Hookbill (  ):
2nd Best Hookbill (  ):                                                                                                                            3rd Best Hookbill(  ):

Best Novice Hookbill:

Best Pet Bird:
Best Pet Bird
2nd Best Pet Bird

Best Junior Bird (  )

 

19th Annual Fall Show- High Park Community Leauge

2016

18th Annual Fall Show -High Park Community Leauge

Judges:
Type & Colourbred Canaries: Jean Haddad
Finches & Hookbills: Poul Christensian
Budgerigars: Carsten Jensen

Type Canaries:                                                                                                                                 Best Type Canary(Scotch Fancy): Jay Bunker
2nd Best Type Canary(Norwich): Jay Bunker
3rd Best Type Canary(Stafford):Micheal Harb
Best Novice Canary(Border): Paul Kitchen

Best Yearbred, Best Champion Bred, Best Yorkshire, Best Norwich, Best Scotch Fancy, Best Japanese Hoso, Best Irish Fancy-Jay Bunker;  Best Border, Best Fife-Paul Kitchen; Best Gloster, Best Gloster Corona and Consort-Edward Hoetmer; Best Lizard-Wendy Davis; Best AOT(Stafford)-Michael Harb.

Colourbred Canaries:
Best ColourBred Canary: Laszlo Vadon(Red Lipochrome)
2nd Best Colourbred Canary: Jay Bunker(White Recessive)
3rd Best Colourbred Canary: Jay Bunker(Cobalt)
Best Novice Colourbred Canary: Paul Kitchen (Bronze)

Best Yearbred, Best Champion Bred, Best Red Lipochrome, Best Bronze, Best Agate- Laszlo Vadon; Best Yellow, Best Mosaic Lipochrome, Best White, Best Cobalt,-Jay Bunker.

Finches:
Best Finch(Zebra Finch): Bev Watt
2nd Best Finch(Zebra Finch): Aarin Sorensen
3rd Best Finch(Gouldian Finch): Jean Tarr
Best Novice Finch(Zebra Finch): Aarin Sorensen

Best Champion Bred, Best Bengalese, Best Gouldian, Best Foreign Finch, Best Small Foreign Finch(Cordon Bleu), Best Australian Finch(Star)- Jean Tarr; Best Yearbred(Zebra Finch): Aarin Sorensen; Best Domestic, Best Zebra, Best Other Finch-Bev Watt;  Best European Finch(Goldfinch)- Jay Bunker; -Brady Felker, Best Hardbill(Button Quail)-Cameron Graham

Budgerigars:
Best Budgerigar: Norm Liddle
2nd Best Budgerigar: Archie Graham
3rd Best Budgerigar: Norm Liddle
4th Best Budgerigar: Archie Graham
5th Best Budgerigar: Archie Graham
Best Novice Budgerigar: Edward Hoetmer

Best Champion Yearbred,  Best Normal,  Best Ino Factor- Norm Liddle; Best Yearbred, Best Opaline, Best Any Other Colour, Best Opposite Sex-Archie Graham;  Best Domestic Budgerigar-Bryce Sorensen

Hookbills:
Best Hookbill (Lineolated Parakeet): Bryce Sorensen
2nd Best Hookbill (Indian Ringneck): Aarin Sorensen

Best Novice Hookbill: Bryce Sorensen

Best Pet Bird:
Best Pet Bird
2nd Best Pet Bird

Best Junior Bird (Budgerigar): Bryce Sorensen

2015

17th Annual Fall Show- 21st Anniversary-High Park Community Leauge

Judges:
Type Canaries:John Willis
Colourbred Canaries:Stanley Chay
Budgerigars:Jim Marshall
Finches & Hookbills:Bill Carreiro

Type Canaries:
Best Type Canary(Border): Jay Bunker
2nd Best Type Canary(Fife): Reg Nixon
3rd Best Type Canary(Border):Paul Kitchen
Best Novice Canary(Border): Paul Kitchen
Willis Award(Novice)- Paul Kitchen

Best Yearbred, Best Champion Bred, Best Border, Best Yorkshire, Best Norwich, Best Scotch Fancy, Best Japanese Hoso, Best Old Variety(Crest)-Jay Bunker; Best Fife- Reg Nixon; Best Gloster, Best Gloster Corona, Best Gloster Consort-Edward Hoetsmer; Best Domestic-Alaeddeen Nasri

Colourbred Canaries:
Best ColourBred Canary: Laszlo Vadon(Cobalt)
2nd Best Colourbred Canary: Laszlo Vadon(White)
3rd Best Colourbred Canary: Laslo Vadon(Red Lipochrome)
Best Novice Colourbred Canary(Mosaic): Paul Kitchen (Bronze)
Willis Award(Novice)-Paul Kitchen

Best Red Lipochrome, Best White, Best Cobalt, Best Yearbred, Best Champion Bred- Laszlo Vadon; Best Yellow, Best Mosaic Lipochrome-Jay Bunker, Best Bronze- Paul Kitchen; Best Blue/Green, Best Agate-Alaeddeen Nasri; Best Hybrid- Tony Cengic;

Finches:
Best Finch(Zebra Finch): Bev Watt
2nd Best Finch(Gouldian Finch): Jean Tarr
3rd Best Finch(Hecks Grass Finch): Jean Tarr
Best Novice Finch(Bengelese Finch): Brady Felker
Willis Award(Novice)- Brady Felker

Best Yearbred,Best Champion Bred, Best Domestic, Best Zebra, Best Hardbill-Bev Watt; Best Gouldian, Best AOV, Best Foreign Finch, Best Small Foreign Finch(Cordon Bleu), Best Australian Finch, Best Other Finch(Star)-Jean Tarr; Best European Finch(Bullfinch)- Vedran Matkovic; Best Bengalese-Brady Felker

Budgerigars:
Best Budgerigar: Norm Liddle
2nd Best Budgerigar: Len Jones
3rd Best Budgerigar: Edward Hoetmer
4th Best Budgerigar: Len Jones
5th Best Budgerigar: Norm Liddle
Best Novice Budgerigar: Yanise & Nadege Hoetmer
Willis Award(Novice)- Yanise & Nadege Hoetmer

Best Champion Yearbred, Best Yearbred, Best Normal, Best Opposite Sex, Best Ino Factor- Norm Liddle; Best Opaline- Len Jones,

Hookbills:
Best Hookbill (Hooded Parakeet): Brady Felker
2nd Best Hookbill (Black Headed Caique): Carol Murphy
3rd Best Hookbill(Parrotlett): Len Jones
Best Novice Hookbill: Brady Felker
Willis Award(Novice)-Brady Felker

Best Pet Bird
Best Pet Bird(Caique): Carol Murphy
2nd Best Pet Bird(Lovebird): Janine Couture

Best Junior Bird:
Best Novice Budgerigar: Yanise & Nadege Hoetmer

2014

16th Annual Fall Show- 20th Anniversary-Bellevue Community Center,

Judges:
Type Canaries:Franko Fortino
Colourbred Canaries:Rado Pagic
Budgerigars:Tony Nesbitt
Finches & Hookbills:Grant Rishman

Type Canaries:
Best Type Canary(Border): Jay Bunker
2nd Best Type Canary(Fife): Bev Watt
3rd Best Type Canary(Gloster Corona): Suzanne Collisson
Best Novice Canary(Gloster Corona): Elaine Isop
Willis Award(Yearbred)- Jay Bunker

Best Yearbred, Best Champion Bred, Best Border, Best Yorkshire, Best Norwich, Best Scotch Fancy, Best Old Variety-Jay Bunker; Best Fife- Bev Watt; Best Gloster, Best Gloster Corona, Best Gloster Consort-Suzanne Collisson, Best Frill-Salim Malaheb, Best Domestic-Laszlo Vadon

Colourbred Canaries:
Best ColourBred Canary: Laszlo Vadon(White)
2nd Best Colourbred Canary: Laszlo Vadon(Red Lipochrome)
3rd Best Colourbred Canary: Laslo Vadon(Cobalt)
Best Novice Colourbred Canary(Mosaic): Ivan Cengic(Bronze)
Willis Award(Yearbred)-Laszlo Vadon

Best Red Lipochrome, Best White, Best Cobalt, Best Yearbred- Laszlo Vadon; Best Yellow-Chris John, Best Bronze- Michael Harb, Best Mosaic Lipochrome- Alaeddeen Masri, Best Hybrid- Elaine Isop; Best Blue/Green-Salim Malaeb, Best Satinette, Best Opal-Jay Bunker

Finches:
Best Finch(Gouldian): Jean Tarr
2nd Best Finch(Forbes Parrot Finch): Jean Tar
3rd Best Finch(Zebra Finch): Bev Watt
Best Novice Finch(Gouldian Finch): Camerom Graham
Willis Award(Yearbred)- Jean Tarr

Best Yearbred,Best Champion Bred, Best Domestic,Best AOV, Best Gouldian, Best Foreign Finch, Best Small foreign Finch, Best Australian finch-Jean Tarr;Best Zebra, Best European Finch(Siskin)- Chris John, Best Hardbill-Bev Watt; Best Bengalese-Vedran Matkovic, Best Softbill: Scott Wozny,

Budgerigars:
Best Budgerigar: Jim Bertrand
2nd Best Budgerigar: Len Jones
3rd Best Budgerigar: Jim Bertrand
4th Best Budgerigar: Edward Hoetmer
5th Best Budgerigar: Jim Bertrand
Best Novice Budgerigar: Edward Hoetmer
Willis Award(Yearbred)- Jim Bertrand

Best Champion Yearbred, Best Yearbred, Best Normal Blue, Best Normal Green, Best Normal Cinnamon, Best Opaline Green, Best Opaline Blue, Best Opaline Cinnamon -Jim Bertrand; Best Opposite Sex, Best Dominant Factor, Best AOV-Len Jones; Best Ino Factor-Norm Liddle; Best Recessive Factor-Norm Liddle& Poul Christiansen

Hookbills:
Best Hookbill (Opaline Bourke): Scott Wosny
2nd Best Hookbill (Lutino Bourke): Jay Bunker
Best Novice Hookbill: Scott Wosny
Willis Award(Yearbred)-Scott Wosny

Best Pet Bird:
Best Pet Bird(Cockatiel): Janine Couture

Most Popular Bird: Not awarded

2013

15th Annual Fall Show-Bellevue Community Center,

Judges:
Type Canaries:Reg Nixon
Colourbred Canaries:Reg Nixon
Budgerigars:Jim Bertrand
Finches & Hookbills:Sandi Cameron

Type Canaries:
Best Type Canary(Border): Jay Bunker
2nd Best Type Canary(Border): Jay Bunker
3rd Best Type Canary(Gloster Consort): Adrian Brown
Best Novice Canary(Fife): Suzzanne Collisson
Best Yearbred, Best Border, Best Yorkshire, Best Norwich:Jay Bunker; Best Gloster, Best Gloster Corona, Best Gloster Consort: Adrian Brown, Best Frill, Best japanese Hoso, Best Scotch Fancy: Salim Malaheb, Best Any Other Type: Sam Jabbour, Best Domestic: Laszlo Vadon

Colourbred Canaries:
Best ColourBred Canary: Laszlo Vadon
2nd Best Colourbred Canary: Laszlo Vadon
3rd Best Colourbred Canary: Laslo Vadon
Best Novice Colourbred Canary(Mosaic): Suzzanne Collisson
Best Red Lipochrome, Best Yellow, Best Bronze, Best Yearbred: Laszlo Vadon; Best Mosaic Lipochrome, Best Hybrid: Michel Harb; Best Blue/Green, Best Brown, Best Agate, Best Opal: Salim Malaeb

Finches:
Best Finch(Gouldian): Jean Tarr
2nd Best Finch(Hecks Grassfinch): Jean Tar
3rd Best Finch(Red cheeked Cordon Bleu): Jean Tarr
Best Novice Finch(Red Crested Finch): Scott Wozny

Best Yearbred, Best Domestic, Best Gouldian, Best Foreign Finch, Best Small foreign Finch -Jean Tarr;Best Zebra -Bev Watt; Best Other Variety, Best Softbill: Scott Wozny, ;Best Hardbill(Quail) -Vedran Matkovic

Budgerigars:
Best Budgerigar: Jack Norton
2nd Best Budgerigar: Jack Norton
3rd Best Budgerigar: Jack Norton
4th Best Budgerigar: Jack Norton
5th Best Budgerigar: Norm Liddle
Best Novice Budgerigar: Joan Norton

Best Champion Yearbred, Best Opaline Cinnamon, Best Cinnamon Normal, Best Yearbred, Best Opposite Sex, Best Normal Blue, Best Normal Green: Jack Norton, Best Red Eye -Norm Liddle; Best Pet – Joan Norton.

Hookbills:
Best Hookbill(Pionus White-capped): Janine Couture
2nd Best Hokbill(Indian Ringneck): Janine Couture
3rd Best Hookbill(Black Wing Jardine): Carol Murphy
Best Novice: Janine Couture
Best Large Parrot, Best Medium Parrot: Janine Couture

Best Pet Bird:
Best Pet Bird(African Grey): Arlene Kind

Most Popular Bird:(Sugar honeycreeper); Steve Wozny

2012

14th Annual Fall Show-Bellevue Community Center,

Judges:
Type Canaries:Bjarne Knudskov
Colourbred Canaries:Bjarne Knudskov
Budgerigars:Poul Christainsen
Finches & Hookbills:Bill Carreiro

Type Canaries:
Best Type Canary(Gloster Consort): Jay Bunker
2nd Best Type Canary(Fife): Jay Bunker
3rd Best Type Canary(Scotch Fancy): Jay Bunker
Best Novice Canary(Northern Frill): Salim Malaheb

Best Champion Yearbred, Best Yearbred, Best Gloster(Consort & Corona), Best Fife, Best Border, Best Scotch Fancy, Best Japanese Hoso, Best Crestbred:Jay Bunker; Best Yorkshire, Best Northern Frill: Salim Malaheb,

Colourbred Canaries:
Best ColourBred Canary(White): Laszlo Vadon
2nd Best Colourbred Canary(Red Lipochrome): Laszlo Vadon
3rd Best Colourbred Canary(Bronze): Laslo Vadon
Best Novice Colourbred Canary(Mosaic): Michel Harb
Best White, Best Red Ground,Best Bronze, Best Red Agate,Best Champion Bred, Best Yearbred: Laszlo Vadon; Best Yellow Ground: Sam Jabbour, Best Mosaic Lipochrome, Best Green, Best Hybrid: Michel Harb; Best Mosaic Melanin, Best Agate Yellow Ground: Jay Bunker.

Finches:
Best Finch(Cream Zebra): Bev Watt
2nd Best Finch(Gouldian): Jean Tar
3rd Best Finch(Red-eared finch): Jean Tarr
Best Novice Finch(Orange Breasted Zebra): Nancy Rechow

Best Yearbred, Best Champion Yearbred, Best Domestic, Best Zebra -Bev Watt; Best Gouldian, Best Bengelese, Best Other Variety, Best Foreign Finch, Best Small foreign Finch -Jean Tarr; Best Australian(parrot finch), Best Other Finch(zebra x Bengelese), Best Hardbill(Dove) -Randy Thomas

Budgerigars:
Best Budgerigar: Carsten Jensen
2nd Best Budgerigar: Len Jones
3rd Best Budgerigar: Jack Norton
4th Best Budgerigar: Norm Lidde
5th Best Budgerigar: Norm Liddle
Best Novice Budgerigar: Nancy Reckow

Best Champion Yearbred, Best Opaline Cinnamon, Best Cinnamon Normal- Carsten Jensen; Best Yearbred -Len Jones; Best Opposite Sex, Best Normal Blue, Best Red Eye -Norm Liddle; Best Normal Green, Best Pet – Jack Norton.

Hookbills:
Best Hookbill(Caique): Carol Murphy
2nd Best Hokbill(Caique): Carol Murphy
3rd Best Hookbill(Rosy Bourke): Jay Bunker
Best Novice:
Best Large Parrot, Best Medium Parrot, best Yearbred, Best Champion Yearbred:Carol Murphy; Best Small Parrot(Parrotlet)-Poul Christainsen

Best Pet Bird:
Best Pet Bird(Conure): Janine Couture
2nd Best Pet Bird(Senegal): Janine Couture
3rd Best Pet Bird(Pineapple Conure): Andrew Carmichael

Most Popular Bird:(Caique); Carol Murphy

2011

13th Annual Fall Show-Bellevue Community Center,

Judges:
Type Canaries:Jean Haddad
Colourbred Canaries:Jean Haddad
Budgerigars:John Willis
Finches & Hookbills:John Willis

Type Canaries:
Best Type Canary(Fife): John Willis
2nd Best Type Canary(Border): Reg Nixon
3rd Best Type Canary(Gloster Corona): Adrian Brown
Best Novice Canary(Japanese Hoso): Salim Malaheb
Special Award(Fife): Bev Watt

Best Champion Yearbred, Best Yearbred, Best Lizard, Best Fife:John Willis, Best Border:Reg Nixon, Best Gloster, Best Gloster Consort, Best Gloster Corona:Adrian Brown, Best Yorkshire Best Japanese Hoso: Salim Malaheb, Best AOT:Dan Onaissi, Best Scotch Fancy, Best Old Variety :Jay Bunker

Colourbred Canaries:
Best ColourBred Canary: Samir Jabbour
2nd Best Colourbred Canary: Michele Harb
3rd Best Colourbred Canary: Michele Harb
Best Novice Colourbred Canary: Samim Malaheb
Best Red Ground, Best Champion Bred, Best Yearbred: Samir Jabbour, Best Yellow Ground: Suzanne Collisson, Best White Ground, Best Bronze: Lazlo Vadon, Best Bronze:John deVisser; , Best Mosaic: Michel Harb, Best Mosaic Melanin, Best Brown Red Ground, Best Agate, Best Opal: Jay Bunker.

Finches:
Best Finch: Jean Tarr
2nd Best Finch: Jean Tarr
3rd Best Finch: Jean Tarr
Best Novice Finch: Nancy Rechow

Best Zebra: Bev Watt, Best Yearbred, Best Champion Yearbred, Best Yearbred, Best Domestic, Best Gouldian Best Small Foreign, Best Australian:Jean Tarr.

Budgerigars:
Best Budgerigar: Jack Norton
2nd Best Budgerigar: Norm Liddle
3rd Best Budgerigar: Len Jone
Best Opposite Sex: Norm Liddle
Best Novice Budgerigar: Len Jones

Best Normal Blue: Jack Norton,Best Champion Yearbred, Best Yearbred, Best Normal Green, Best AOV, Best Opaline Green, Best Ino, Best Dominant Factor:Norm Liddle, Best Recessive Factor: Len Jones, Best Domestic Budgerigar: Deb Brown.

Hookbills:
Best Hookbill: Carol Murphy
2nd Best Hokbill: Jay Bunker
3rd Best Hookbill:
Best Novice:
Best Small Parrot: Jay Bunker, Best Large Parrot, Best Medium Parrot, best Yearbred, Best Champion Yearbred:Carol Murphy.

Best Pet Bird:Carol Murphy
2nd Best Pet Bird: Carol Murphy
3rd Best Pet Bird: Deb Brown

Most Popular Bird:

2010

12th Annual Fall Show-Bellevue Community Center,

Judges:
Type Canaries: Romeo Simonetto
Colourbred Canaries: Romeo Simonetto
Budgerigars: Bill Carreiro
Finches & Hookbills: Bill Carreiro

Type Canaries:
Best Type Canary(Fife): Jay Bunker
2nd Best Type Canary(Border): Jay Bunker
3rd Best Type Canary(Scotch Fancy): Jay Bunker
Best Novice Canary(Japanese Hoso): Salim Malaheb
AACC Special Award(Fife): Bev Watt

Best Champion Yearbred:Jay Bunker, Best Border, Best Fife:Jay Bunker, :, Best Gloster, Best Gloster Consort: Lazlo Vadon, Best Gloster Corona:Adrian Brown, Best Norwich, Best Scotch Fancy, Best AOT, Best Japanese Hoso, :Jay Bunker, Best Domestic:Bev Watt, AACC Special:Bev Watt

Colourbred Canaries:
Best ColourBred Canary: Samir Jabbour
2nd Best Colourbred Canary: Jay Bunker
3rd Best Colourbred Canary: Samir Jabbour
Best Novice Colourbred Canary: Samir Jabbour
Best Red Ground: Samir Jabbour, Best Yellow Ground: Michel Harb, Best Champion Yearbred, Best White Ground: Jay Bunker, Best Bronze:John deVisser; , Best Mosaic: Michel Harb, Best Mule, AACC Special: Walid Hawa.

Finches:
Best Finch: Bev Watt
2nd Best Finch: Jean Tarr
3rd Best Finch: Lazlo Vadon
Best Novice Finch: Bev Watt
AACC Special Award: Randy Thomas

Best Zebra: Bev Watt, Best Other Fich Varieties: Jean Tarr, Best Small Finch: Lazlo Vadon, Best European Finch: Jay Bunker, Best Other Finch: Randy Thomas, Best Hardbill(Dove) Lazlo Vadon.

Budgerigars:
Best Budgerigar: Norm Liddle
2nd Best Budgerigar: Ray Gamache
3rd Best Budgerigar: Ray Gamache
Best Opposite Sex: Ray Gamache
Best Novice Budgerigar: Len Jones

Hookbills:
Best Hookbill: Joanne Meeks
2nd Best Hokbill: Carol Murphy
3rd Best Hookbill: Deb Brown
Best Novice: Carol Murphy
AACC Special Award: Michel Harb Best Cockateil: Michel Harb, Best Small Parrot: Joanne Meeks, Best Medium Parrot:Carol Murphy, Best Large Parrot: Deb Brown.

Best Pet Bird: Jean Jenkins
2nd Best Pet Bird: Carol Murphy
3rd Best Pet Bird: Samir Jabbour

Most Popular Bird: Jean Jenkins

2009

11th Annual Fall Show-Bellevue Community Center,

Judges:
Type Canaries: Serifino Brutto
Colourbred Canaries: Claudio Gatto
Budgerigars: John Willis
Finches & Hookbills: John Willis

Type Canaries:
Best Type Canary: Lazlo Vadon
2nd Best Type Canary: Adrian Brown
3rd Best Type Canary: Jay Bunker
Best Novice Canary: Bev Watt
Best Champion Yearbred:Lazlo Vadon, Best Border:Jay Bunker, Best Fife:Lazlo Vadon, Best Gloster, Best Gloster Consort: Adrian Brown, Best Gloster Corona:John Willis, Best Norwich, Best Scotch Fancy, Best Japanese Hoso, Best AOT:Jay Bunker, Best Domestic:Wallid Hawa, AACC Special:Bev Watt

Colourbred Canaries:
Best ColourBred Canary: John deVisser
2nd Best Colourbred Canary: John deVisser
3rd Best Colourbred Canary: Stanley Chay
Best Novice Colourbred Canary: Wallid Hawa
Best Champion Yearbred, Best Red Ground, Best Bronze:John deVisser; Best Yellow, Best Ivory, Best Brown yellow or white Ground, Best Agate, Best Pastel, Best Satinette:Stanley Chay; Best Hybrid:Chris John,

Finches:
Best Finch: Chris John
2nd Best Finch: Chris John
3rd Best Finch: Randy Thomas
Best Novice Finch: Carol Murphy
Best Small Finch, Best European Finch, AACC Special:Chris John; Best Harbill, Best Dove:Randy Thomas; Best Domestic Finch,Best Champion Yearbred Domestic, 3rd Best Domestic, Best Zebra, Judges Special:Jean Tarr; Best Yearbred Domestic, 2nd Best Domestic:Bev Watt

Budgerigars:
Best Budgerigar: Len Jones
2nd Best Budgerigar: Len Jones
3rd Best Budgerigar: Len Jones
Best Opposite Sex: Len Jones
Best Novice Budgerigar: Len Jones

Hookbills:
Best Hookbill: Carol Murphy
2nd Best Hokbill: Deb Brown
3rd Best Hookbill: Lazlo Vadon
Best Champion Yearbred, Best Lovebird, Best Medium Parrot:Deb Brown; Best Novice Hookbill, Best Large Parrot: Carol Murphy

Best Pet Bird: Carol Murphy
2nd Best Pet Bird: Carol Murphy
3rd Best Pet Bird: Deb Brown

Most Popular Bird: Carol Murphy
Presidents Special: Jean Tarr

2008

10th Annual Fall Show-Bellevue Community Center

Public Judging;(Popularity vote)

Winners:
Type, Colour Canary and Finch:Walid Hawa
Hookbill: Carol Murphy

2007

9th Annual Fall Show “THE ALBERTA OPEN”- Bellevue Community Center

Judges:
Type Canaries: David Guinn
Colorbred Canaries: David Benites
Budgerigars: John Miles
Finches & Hookbills: Ron Vangen

Show Results:

Type Canaries:

Best Type Canary(Border)-Jay Bunker

2nd Best Type- Bjarne Knudskov

Third Best Type(Japanese Hoso)-Jay Bunker

Best Novice- Keith Jegen,

AACC Special- Correias Aviaries

Best Yearbred Type Canary(Yorkie)-Bjarne Knudskov, Best Champion Yearbred – Bjarne Knudskov, , Best Border-Jay Bunker, Best Fife-Jay Bunker, Best Gloster- Adrian Brown, Best Consort-Jay Bunker, BestCorona- Adrian Brown, Best Norwich- Correia’s Aviaries, Best Yorkie-Bjarne Knudskov, BestFrill-Correia’s Aviaries, Best Scotch Fancy-Jay Bunker, Best Lizard-Correia’s Aviaries, Best Domestic & Best AOT-Keith Jegen.

 Colorbred Canaries:

Best Yearbred, Best Colourbred, 2nd Best, 3rd Best, Best Champion Yearbred – Stanley Chay,

Best Novice Yearbred- Keith Jegen

AACC Special- Mary Anne LeBeau

Best Red Lipochrome- Bjarne Knudskov, Best Yellow Lipochrome- Correia’s Aviaries, Best White Lipochrome- Stanley Chay, Best Mosaic Lipochrome- Mary Anne LeBeau, Best Bronze- Stanley Chay, Best Green- Jo Anne Meeks, Best Brown Yellow- Jo Anne Meeks, Best Red Agate – Stanley Chay, Best Opal, Best Satinette, Best Melanin Mosaic-Bjarne Knudskov.

Hookbills:

Best Hookbill- John Willis

2nd BestHookbill- Deb Brown

3rd Best Hookbill- Deb Brown

Elizabeth Pitstra Memorial Award– Jean Tarr

Best Yearbred Hookbill- John Willis, AACC Special- John Willis, Best Lovebird- Deb Brown, Best Cockatiel- Correia’s Aviaries-Best Small Parrot-Deb Brown, Best Medium Parrot-John Willis.

Finches:

Best Yearbred Domestic, Best Domestic, , 2nd Best Domestic Finch-John Willis, 3rd Best Domestic Finch-Jean Tarr, Best Champion Yearbred-Jean Tarr, AACC Special-John Willis, BEst Zebra Finch- John Willis, Best Bengelese &, Best Gouldian-Jean Tarr. Foreign Finches: Best Yearbred Foreign Finch-Correia’a Aviaries, Best Foreign Finch- John Willis, 2nd Best Foreign Finch- Correia’a Aviaries , 3rd Best Foreign Finch- Jean Tarr, Best Champion Yearbred Foreign Finch- Correia’s Aviaries, Best Small Finch_ John Willis, Best Australian Finch- Correia’a Aviaries.

Budgerigars:

Best Budgerigar-Jim Marshall

2nd Best Budgerigar-Ray Gamache

3rd Best Budgerigar-Jim Bertrand

Best Yearbred Budgerigar- Ray Gamache , Best Opposite Sex Budgerigar-Jim Marshall, 4th Best Budgerigar-Jim Marshall, 5th Best Budgerigar-Jim Marshall, Best Champion Yearbred Budgerigar- Ray Gamache, Best Red-Eye Budgerigar-Norm Liddle, AACC Special- Ray Gamache, Best Normal Budgerigar- Ray Gamache, Best Normal Blue Budgerigar-Jim Marshall, Best Opaline Green Budgerigar-Jim Marshall, Best Cinnamon Normal Budgerigar-Jim Marshall, Best Cinnamon Opaline Budgerigar- Ray Gamache, Best Ino Factor Budgerigar- Ray Gamache, Best Dominant Factor Budgerigar- Jim Marshall, Best Recessive Factor Budgerigar- Ray Gamache. Best Pet Bird- 2nd Best Pet Bird- 3rd Best Pet Bird-

2006

8th Annual Fall Show – Sands Hotel, Edmonton, Alberta

Judges:
Type & Color Canaries: …………………………………Malcolm McCambridge
Foreign Finches, Hookbills & Budgerigars :……John Willis

Type Canaries:

Best Type-Jay Bunker

2nd Type -Bjarne Knudskov

3rd Best -Bjarne Knudskov

Best Novice Yearbred – Keith Jegen

AACC Special- Wendy Davis

 Best Yearbred Type Canary(Fife), Best Champion Yearbred- Jay Bunker, Best Border, Best Fife,Best Gloster, Best Gloster Consort, Best Gloster Corona-Jay Bunker, Best Norwich, Best Yorkshire-Bjarne Knudskov, Best Frill-Louie Correia, Best AOT(Scotch Fancy & Japanese Hoso)- Jay Bunker, Best Lizard- Wendy Davis, Best Domestic Canary- Keith Jegen.

Colorbred Canaries:

Best Colorbred Canary- Bjarne Knudskov

2nd Best Colorbred -Mary Anne LeBeau

3rd Best Colorbred -Mary Anne LeBeau

Best Novice Yearbred Colorbred- Keith Jegen

, Best Yearbred Colorbred – Bjarne Knudskov, Best Champion Yearbred, AACC Special-Mary Anne LeBeau,Best R.O. Lipochrome, Best Yellow Lipochrome, Best Opal Canary- Bjarne Knudskov, Best White Lipochrome, Best Red Brown, Best Red Agate, Best Isabel, Best Satinette- Mary Anne Lebeau.

Hookbills:

Best Hookbill- Linda Snider

2nd Best Hookbill- Correia’s Aviaries

3rd Best Hookbill- Deb Brown

AACC Special- Deb Brown

Best Yearbred- Deb Brown, Best Champion Hookbill, Best Lovebird- Deb Brown, Best Cockateil- Correia’s Aviaries, Best Medium Parrot- Linda Snider.

Finches:

Best Domestic Finch- Jean Tarr

2nd Best Domestic Finch- Correia’s Aviaries

3rd Best Domestic Finch- Jean Tarr

AACC Special- Jean Tarr

Best Yearbred Domestic Finch, Best Champion Yearbred-Jean Tarr, Best Novice Domestic Finch, AACC Special- Calico Farms, Best Zebra Finch- Correia’s Aviaries, Best Bengalese, Best Goudian Finch- Jean Tarr, Foreign Finches: Best Yearbed, Best Foreign, 2nd & 3rd Best Foreign, BestChampion Yearbred, , BestSmall Finch( Fire Finch), Best Australian Finch- Jean Tarr.

Budgerigar:

Best Budgerigar- Norm Liddle

2nd & 3rd Best Budgerigar, AACC Special-Norm Liddle

Best Yearbred Budgerigar- Ray Gamache, , Best Opposite Sex, Best Champion Yearbred- Ray Gamache, Best Normal Blue- Ray Gamache, Best Normal Green, Best Opaline Green, Best Cinnamon Normal, Best Cinnamon Opaline, Best Ino Factor, Best Dominant Factor Budgerigar-Norm Liddle.

2005

46th Canadian National Show — Sands Hotel, Edmonton, Alberta
Judges:
Type Canaries – Gabe Dillon
Colourbred Canaries – G.B.R. Walker
Budgerigars – Linda Haswell
Finches & Hookbills – Jake Hoekstra

Type Canaries: 
Hagen Trophy-

Best Yearbred Type Canary ..Fife…………………Roy Schlatter & Gene Poirier ………..Victoria & Vancouver, B.C.
Best Type Canary………………….Fife……………….Roy Schlatter & Gene Poirier ………..Victoria & Vancouver, B.C.
2nd Best Type Canary…………. Norwich………..Bjarne Knudskov……………………………..Edmonton, Alberta
3rd Best Type Canary……………Border…………..Greg Farina……………………………………Vernon, B.C.
Best Champion Yearbred Type Canary(Fife)… Roy Schlatter & Gene Poirier…..Victoria & Vancouver, B.C.
AACC Specia………………………….Fife……………….Roy Schlatter & Gene Poirier…………Victoria & Vancouver, B.C.
Best Border…………………………………………………Greg Farina…………………………………….Vernon, B.C.
Best Fife ……………………………………………………..Roy Schlatter & Gene Poirier…………Victoria & Vancouver, B.C.
Best Gloster………………………………………………..Gene Poirier……………………………………Vancouver, B.C.
Best Gloster Consort ………………………………….Gene Poirier……………………………………Vancouver, B.C
Best Gloster Corona …………………………………..Gene Poirier……………………………………Vancouver, B.C
Best Norwich ……………………………………………..Bjarne Knudskov……………………………..Edmonton, Alberta
Best AOT-Scotch Fancy………………………………. Jay Bunker……………………………………..St. Albert, Alberta

Colourbred Canaries:
Hagen Trophy Best Yearbred Colourbred Canary ….Albert Varda …………Bronze………………..Vancouver, B.C.
Best Colourbred Canary ……………………………………….Albert Varda………… Bronze………………..Vancouver, B.C.
2nd Best Colourbred Canary …………………………………Mary Ann Lebeau…. Red Lipochrome……Westlock Alberta
3rd Best Colourbred Canary …………………………………..Albert Varda……… Bronze…………………..Vancouver, B.C.
Best Champion Yearbred Colourbred Canary………….Albert Varda ………..Bronze…………………..Vancouver, B.C.
Best Novice Yearbred Colourbred Canary………………..Keith Jegen…………. Waterslager…………Edmonton, Alberta
AACC Special……………………………………………………………Albert Varda
Best Red Lipochrome ………………………………………………Mary Ann Lebeau…………………………………Westlock, Alberta
Best Yellow Lipochrome……………………………………………Franko Campanero ……………………………….Edmonton, Alberta
Best White Lipochrome…………………………………………….Mary Ann Lebeau………………………………….Westlock, Alberta
Best Mosaic Lipochrome…………………………………………..Albert Varda…………………………………………Vancouver, B.C.
Best Bronze ……………………………………………………………..Albert Varda
Best Blue / Green……………………………………………………..Albert Varda
Best Agate ……………………………………………………………….Bjarne Knudskov ………………………………….Edmonton, Alberta
Best Isabel ……………………………………………………………….Mary Ann Lebeau………………………………….Westlock, Alberta.
Best Opal …………………………………………………………………Albert Varda ………………………………………..Vancouver, B.C.
Best Pastel ………………………………………………………………Bjarne Knudskov……………………………………Edmonton, Alberta
Best Satinette ………………………………………………………….Mary anne Lebeau …………………………………Westlock, Alberta.
Best Melanin Mosaic……………………………………………… Albert Varda …………………………………………Vancouver, B.C.
Best Mule/Hybrid – Goldfinch/Cana…………………………Jay Bunker ……………………………………………St. Albert, Alberta

Hookbills 
Hagen Trophy Best Yearbred Parrot …………….Deb Brown ……………Lovebird……………………….Edmonton, Alberta
Best Hookbill ……………………………………………….Deb Brown……………. Lovebird………………………Edmonton, Alberta
2nd Best Hookbill………………………………………….Ron Vangen ……………Red Rump Parakeet…….Keremeos, B.C.
3rd Best Hookbill…………………………………………..Morning Sun Aviaries… Pionus Parrot………….Swalwell, Alberta
Best Champion Yearbred Hookbill …………………Ron Vangen……………. Red Rump Parakeet……Keremeos, B.C.
Best Novice Hookbill………………………………………Deb Brown …………….Lovebird………………………Edmonton, Alberta
AACC Special…………………………………………………..Deb Brown
Best Lovebird………………………………………………….Deb Brown
Best Cockatiel…………………………………………………Steve Bereti……………………………………………….Edmonton, Alberta
Best Small Parrot ……………………………………………Ron Vangen………….. Rosy Bourke………………Keremeos, B.C.
Best Medium Parrot………………………………………..Ron Vangen …………..Red Rump Parakeet……Keremeos, B.C.
Best Large Parrot…………………………………………….Morning Sun Aviaries… Pionus Parrot…………Swalwell, Alberta

Domestic Finch 
Hagen Trophy Best Yearbred Domestic Finch …………Jean Tarr…………….. Gouldian………………Edmonton, Alberta
Best Domestic Finch ………………………………………………Jean Tarr……………….. Gouldian
2nd Best Domestic Finch………………………………………..Jean Tarr …………………Bengelese
3rd Best Domestic Finch ……………………………………….Jean Tarr Hecks ……….Grassfinch
Best Champion Yearbred Domestic Finch…………….. Jean Tarr…………………. Gouldian
AACC Special………………………………………………………….Jean Tarr………………….. Gouldian
Best Zebra Finch………………………………………………….. John Willis………………………………………………..Victoria, B.C.
Best Bengelese Finch……………………………………………..Jean Tarr
Best Gouldian Finch ………………………………………………Jean Tarr

Foreign Finch 
Hagen Trophy Best Yearbred Foreign Finch…………. Jean Tarr ……………Fire Finch………………………Edmonton, Alberta
Best Foreign Finch……………………………………………….Jean Tarr …………….Fire Finch
2nd Best Foreign Finch………………………………………..John Willis …………..White Headed Nun……….Victoria, B.C.
3rd Best Foreign Finch……………………………………….. John Willis…………….Red Eared Waxbill………..Victoria, B.C.
Best Champion Yearbred Foreign Finch……………… Jean Tarr……………….Fire Finch
AACC Special ………………………………………………………Jean Tarr
Best Australian Finch…………………………………………. Lazlo Vadon……………. Diamond Dove………..Edmonton, Alberta
Best Hardbill ……………………………………………………….Lazlo Vadon …………….Diamond Dove
Best European Finch ……………………………………….Jay Bunker ……………….Chaffinch…………………..St. Albert, Alberta

Budgerigar 
Hagen Trophy Best Yearbred Budgerigar…… Richard Dong ……………Normal Sky Blue……………Edmonton, Alberta
BestType Budgerigar ……………………………………Steve Bereti ……………..Normal Light Green……..Edmonton, Alberta
2nd Best Type Budgerigar……………………………. Steve Bereti ……………..Opaline Light Green
3rd Best Type Budgerigar …………………………….Steve Bereti ……………..Recessive AOV
Best Champion Yearbred Budgerigar……………. Richard Dong …………..Normal Sky Blue
AACC Special………………………………………………… Norm Liddle………………………………………………Edmonton, Alberta
Best Normal Green Budgerigar ……………………..Steve Bereti
Best Normal Blue Budgerigar………………………… Richard Dong
Best Opaline Green Budgerigar…………………….. Steve Bereti
Best Cinnamon Normal Budgerigar …………………Steve Bereti
Best Cinnamon Opaline Budgerigar………………….Steve Bereti
Best Ino Factor Budgerigar ……………………………Steve Bereti

Pet Section 
Best Pet Bird ……………………………………………Linda Snider……………..Maroon Bellied Conure….Edmonton, Alberta.
2nd Best Pet Bird……………………………………… Morning Sun Aviaries ….Blue & Green Macaw……Edmonton, Alberta
3rd Best Pet Bird ……………………………………..Morning Sun Aviaries…. Meyers Parrot………………Edmonton, Alberta
AACC Special …………………………………………….Linda Snider………………. Maroon Bellied Conure
AACC Special …………………………………………….Morning Sun Aviaries ….Blue Quaker

2004

6th Annual Fall Show–Bellevue Community Hall
Judges:
Type & Colorbred Canaries- Reg Nixon
Finches, Hookbills & Budgerigars – John Zerafa

Type Canaries:

Best Type Canary(Fife), Best Yearbred Type, 2nd Best Type, Best Champion Yearbred- Greg Farina. 3rd Best Type – Bjarne Knudskov, Best Novice, AACC Special – Tami & Dave Boggiss. Best Border – Jay Bunker. Best Fife – Greg Farina. Best Gloster, Best Corona, Best Consort – Jay Bunker. Best Yorkshire – Bjarne Knudskov.

Colourbred Canaries:

Best Colourbred, Best Yearbred, 2nd Best Colourbred – Bjarne Knudskov. 3rd Best Colourbred, AACC Special – Franko Campanero. Best R.O. Lipochrome, Best Yellow – Franko Campanero. Best Ivory, Best Mosaic, Best Melanin – Bjarne Knudskov.

Best Hookbill:

Best Hookbill, Best Yearbred, 2nd & 3rd Best Hookbill – Steve Bereti. Best Champion, Best Lovebird, AACC Special – Steve Bereti.

Finches Foreign & Domestic:

Best Domestic Finch, Best Yearbred Domestic, Best Champion Yearbred Domestic – Lazlo Vadon. 2nd & 3rd Best Domestic Finch, AACC Special- Jean Tarr. Best Novice Domestic Finch – Tami Boggiss. Best Foreign, Best Yearbred Foreign, 2nd Best Foreign – Jean Tarr. 3rd Best Foreign – Lazlo Vadon. Best Champion Foreign, Best Zebra Finch – Jean Tarr.AACC Special – Tami Boggiss.

Budgerigars:

Best Budgerigar, Best Yearbred – Richard Dong. Best Opposite Sex, 2nd Best Budgerigar, AACC Special- Steve Bereti. 3rd Best Budgerigar, Best Champion Yearbred – Richard Dong.

2003

5th Annual Fall Show– Hazeldean Community Hall 
Judges:
Type Canaries– Peter Desouza
Colourbred Canaries – Bjarne Knudskov
Foreign & Hookbills– Dr. Michael West
Budgerigars– Barry Skinner

Type Canaries:

Best Type Canary, Best Yearbred Type- Jay Bunker. Best Novice Yearbred Type- Tami Boggis.

Colourbred Canaries:

Best Colorbred, Best Yearbred Color – Mary Ann Lebeau. Best Novice Yearbred Color – Dragan Rakic.

Hookbills:

Best Hookbill, Best Yearbred Hookbill – Steve Bereti. Finches: Best Domestic, Best Yearbred – Jean Tarr. Best Novice Yearbred Domestic – Lynn Kelly. Best Foreign, Best Yearbred Foreign – Lazlo Vadon.

Budgerigars:

Best Budgerigar, Best Yearbred – Steve Bereti

2002

4th Fall Show–Bellevue Community Hall
Judges:
Type Canary & Colour Bred Canary–Bob & Pattye Roberts
Foreign & Hookbills–Ron & Marlene Vangan
Budgerigars–Bjarne Knudskov

Type Canaries:

Best Type-Jay Bunker, Best Yearbred-Jay Bunker, 2nd Best-Jay Bunker, 3rd Best-Elizabeth Pitstra, Best Champion- Jay Bunker, Best Border-Mary Anne Lebeau, Best Fife-Jay Bunker, Best Gloster Consort-Jay Bunker, Best Gloster Corona-Jay Bunker, Best Yorkshire-Elisabeth Pitstra, Best Novice-Tami Boggis

Colorbred Canaries:

 Best Colorbred-Franko Campanero, Best Yearbred, 2nd Best, Best Champion, Best R.O. Lipochrome. Best R.O.Melanin-Franko Campanero,3rd Best-Bjarne Knudskov,Best Yellow-Jay Bunker, Best Mosaic-Mary Anne Lebeau.

Hookbills:

 Best Hookbill,Best Yearbred, Best Novice, Best Parrot-Olissia Slugoski, 2nd Best, 3rd Best, Best Champion, Best Lovebird-Twila Riople, Best Cockateil-Correira’s Aviaries.

Finches Foreign & Domestic:

 Best Domestic Finch-Jean Tarr, Best Yearbred,Best Champion,2nd & 3rd Best,Best Gouldian-Jean Tarr, Best Novice, Best Zebra-Cindy Dyson, Best Foreign, Best Yearbred, 2nd and 3rd Best, Best Champion-Jean Tarr, Best Dove-Lazlo Vadon.

Budgerigars:

 Best Budgerigar in Show-Steve Bereti, Best Opposite Sex-Emerald Aviaries, Best Yearbred- Steve Bereti, 2nd,3rd Best Budgerigar-North Point Aviaries,Best Champion-SteveBereti.

Pets: Best Pet-Katelyn & Kimberly Dyson, 2nd Best-Ollisia Slugoski

2001

3rd Fall Show–Bellevue Community Hall
Judges:
Type Canary & Colour Bred Canary–Darrell Wilson
Foreign & Hookbills–George Gutherie
Budgerigars & Pets-Victor Bugala

Type Canaries:

Best Type Canary, Best Yearbred Type, 2nd & 3rd Best Type, Best Champion Bred- Jay Bunker. Best Novice Bred Type Canary – Joanne Meeks. AACC Special – Mary Anne Lebeau.

Colourbred Canaries:

Best Colorbred Canary, Best Yearbred Colorbred, 3rd Best, Best Champion Bred- Mary Anne Lebeau. 2nd Best Colorbred – Frank Campanaro. Best Novice Bred Colorbred – Agnes Duval. AACC Special – Wendy Davis.

Hookbills:

Best Hookbill, Best Yearbred, Best Champion Bred, Best Lovebird – Colors In Flight. 2nd Best Hookbill, Best Parrot- Jean Tarr. 3rd Best Hookbill, Best Cockatiel- Correira’s Aviaries.

Finches and Softbills:

Best Domestic Finch, Best Foreign Finch, Best Yearbred Foreign, 2nd Best Finch,AACC Special – Jean Tarr. Best Yearbred Domestic, 2nd Best Domestic, Best Champion Bred Domestic – Correira’s Aviaries. 3rd Best Domestic, Best Novice Bred Finch – Jovan Radojic. 3rd Best Foreign, Best Dove – Lazlo Vadon.

Budgerigars:

Best Budgerigar – Norm Liddle. Best Opposite Sex, 3rd Best, Best Champion Bred -Richard Dong. 2nd Best Budgerigar – Steve Bereti.

Pets: Best Pet Bird – Cindy Dyson.

2001

Display for Pet Expo 2000 at Northlands

2000

2nd Fall Show–Londonderry Community Hall
Judges:
Type Canary & Colour Bred Canary–Greg Farina
Foreign & Hookbills–Bernie Van Erp
Budgerigars–Rick Coltman

Type Canaries:

Best Type-Bjarne Knudskov, Best Yearbred-Jay Bunker, 2nd Best-Jay Bunker, 3rd Best-Bjarne Knudskov, Best Champion- Jay Bunker, Best Border-Bjarne Knudskov, Best Fife-Jay Bunker, Best Gloster Consort-Jay Bunker, Best Gloster Corona-Jay Bunker, Best Yorkshire-Bjarne Knudskov, Best Frill-Twila Riopel.

Colorbred Canaries:

 Best Colorbred-Franko Campanero, 2nd Best-John DeVisser, 3rd Best-Bjarne Knudskov, Best Yearbred-Franko Campanero, Best Champion-Franko Campanero, Best Novice-Wendy Davis, Best R.O. Lipochrome-Franko Campanero, Best Yellow-Hermein Oostenbrink, Best White-Bjarne Knudskov, Best Ivory-Hermein Oostenbrink, Best Mosaic-Sandra French, Best Agate Mosaic-Mary Anne Lebeau.

Hookbills:

Best Hookbill-Jean Tarr,Best Yearbred-Les Mader, 2nd Best-Correira’s Aviaries, 3rd Best-Les Mader, Best Champion-Les Mader, Best Novice-Ron MacCullum, Best Lovebird-Les Mader, Best Cockateil-Correira’s Aviaries, Best Small Parrot-Jean Tarr, Best Medium Parrot-Paradise Acres.

Finches & Softbills:

Best Finch-Jean Tarr, Best Yearbred,Best Champion,2nd & 3rd Best-Correira’s Aviaries, Best Novice-Paint it Black Aviaries.

Budgerigars:

 Best Budgerigar in Show-Steve Bereti, Best Opposite Sex-Emerald Aviaries, Best Yearbred- Steve Bereti, 2nd,3rd Best Budgerigar-North Point Aviaries,Best Champion-SteveBereti.

Pets: Best Pet-Cindy Dyson, 2nd Best-Jamie Rebus, 3rd Best-Ron MacCallum

1999

1st Fall Show hosting Western Canada Canary Classic–Londonderry Com. Hall
Judges:
Type Canary–George McGinnis
Colour Bred Canary–Linda S. Hogan
Foreign & Hookbills–Sandy Cameron
Budgerigars–Victor Bugala

Type Canaries:

Best Type-Walter Ledo

2nd Best-Correira’s Aviaries

3rd Best-Dunstan Browne

Best Novice-Hermein Oostenbrink

Best Yearbred-Hermein Oostenbrink, Best Champion- Walter Ledo, , Best Border-Dunstan Browne, Best Fife-Walter Ledo, Best Gloster Consort-Dunstan Browne, Best Gloster Corona-Correira’s Aviaries, Best Yorkshire-Bjarne Knudskov, Best Lizard-John Lubberts, Best Frill-Correira’s Aviaries, Best AOT-Don Collins, Best Waterslager-Hermein Oostenbrink, Best Roller-Sandy & Shay, Best Domestic-Wendy Davis.

Colorbred Canaries: 

Best Colorbred-Mike Radojcic

2nd Best Colorbred-Corr Stuijt

3rd Best Colorbred-Jay Bunker

Best Yearbred-Mike Radojcic, Best Champion-Corr Stuijt, Best Novice-Mike Radojcic, Judges Trophy-Mary AnneLebeau, Best R.O. Lipochrome-Mike Radojcic, Best Yellow-Frank Campanero, Best White-Hermein Oostenbrink, Best Ivory-Jay Bunker, Best Mosaic-Mary AnneLebeau, Best R.o.Melanin-Sandra French, Best Mosaic Melanin-Corr Stuijt.

Foreign and Domestic Foreign:

Best Foreign-Paradise Acres (B.Baile)

2nd Best-Colors in Flight Aviaries

3rd Best Foreign-Correira’s Aviaries

Best Novice-Paint It Black Aviaries

Best Yearbred-Paradise Acres, Best Champion-Paradise Acres, Best Dove-Laszlo Vandon, Best Finch-Paradise Aviaries, Best Zebra Finch-Paradise Aviaries, Best Bengalese-Correira’s Aviaries, Best Gouldian-Jean Tarr, Best Grassfinch-Colors in Flight,

Hookbills

Best Hookbill-Correira’s Aviaries, Best Lovebird-Colors In Flight Aviaries, Best Cockateil-Correira’s Aviaries, Best Small Parrot-Jean Tarr, Judges Trophy-North Point Aviaries.

Budgerigars:

 Best Budgerigar in Show-Steve Bereti, 2nd,3rd,4th Best Budgerigar-Steve Bereti, Best Opposite Sex, Best Yearbred, 2nd, 3rd-Steve Bereti, 4th Best Yearbred-Norm Liddle, Best Yellowface-Alex Meindertsma, Best Blues,Greens,Cinnamons,Red Eye,Pieds,Spangel, Opalines-Steve Bereti.

1997

Display with Edmonton Pet Parrot Club–West Edmonton Mall

Advertisements